Doi bărbați din județ s-au ales cu dosare penale după ce au fost prinși la volan de oamenii legii. Cei doi au fost depistați în trafic duminică, unul pe raza localității Cervenia, iar altul pe raza municipiului Alexandria.
Potrivit IPJ Teleorman, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Alexandria au depistat, duminică, un bărbat în vârstă de 32 ani din Orbeasca, în timp ce conducea un autoturism în localitatea Alexandria aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul indicând o valoare de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la o unitate spitalicească unde i-au fost recoltate două mostre biologice in vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal, urmând a se da soluție legală prin Parchet.
De asemenea, tot duminică, polițiștii din cadrul Secției nr. 13 Poliție Rurală Smârdioasa, au depistat pe raza comunei Cervenia, un bărbat în vârstă de 51 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Rezultatul testării cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatul a fost condus la spital pentru recoltare de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal, urmând a se da soluție legală prin Parchet.